Rambler's
Top100
МВС України
Департамент зв’язків з громадськістю МВС України
Цiлком офiцiйно



ПРОЕКТ

назад


З А К О Н У К Р А Ї Н И

 Про Національну службу розслідувань України

 

Цей Закон визначає правові основи діяльності, завдання, функції, організацію, права і обов'язки, фінансування Національної служби розслідувань України, а також способи здійснення контролю за її діяльністю.

 

Розділ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

 

Стаття 1. Статус Національної служби розслідувань України  

Національна служба розслідувань України - правоохоронний орган у системі центральних органів виконавчої влади зі спеціальним статусом, на який покладається проведення досудового слідства у справах про злочини, пов'язані з корупцією та організованою злочинністю, тяжкі, особливо тяжкі та інші злочини, підслідність яких визначена законами України. 

Стаття 2. Завдання Національної служби розслідувань України 

Завданнями Національної служби розслідувань України є:

вжиття передбачених законодавством заходів щодо повного, всебічного та об'єктивного розслідування кримінальних справ;

забезпечення прав і законних інтересів людини, суспільства та держави при провадженні досудового слідства;

виявлення та усунення причин і умов, які сприяють вчиненню злочинів, здійснення інформаційно-аналітичної роботи в цій сфері;

організація та здійснення, у межах компетенції, міжнародного співробітництва та взаємодії у сфері боротьбі зі злочинністю.

 

Стаття 3. Основні принципи діяльності Національної служби розслідувань  України

 Основними принципами діяльності Національної служби розслідувань України є:

законність;

додержання конституційних прав, свобод людини і громадянина;

позапартійність;

процесуальна самостійність та незалежність слідчих;

додержання таємниці досудового слідства;

цілісність системи органів і централізація управління ними;

відкритість для демократичного контролю.

 

Стаття 4. Діяльність Національної служби розслідувань України щодо  забезпечення прав людини

 

Діяльність Національної служби розслідувань України здійснюється на основі дотримання прав і свобод людини і громадянина. Органи та працівники Національної служби розслідувань України зобов'язані поважати гідність людини, виявляти до неї гуманне ставлення. Неправомірне обмеження прав і свобод людини та громадянина є неприпустимим і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Національна служба розслідувань України в разі порушення її працівниками під час виконання службових обов'язків прав чи свобод людини та громадянина зобов'язана в межах своїх повноважень ужити заходів для поновлення цих прав і свобод, відшкодувати збитки і компенсації за заподіяну моральну шкоду, притягнути винних осіб до відповідальності згідно із законами України.

Не підлягають розголошенню дані досудового слідства, а також конфіденційна інформація, розголошення яких може порушити законні права людини і громадянина, заподіяти шкоду честі та гідності особи або державним інтересам України, крім випадків, передбачених Конституцією і законами України.

 

Розділ II. ЗАГАЛЬНА СТРУКТУРА ТА ОРГАНІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ

 НАЦІОНАЛЬНОЇ СЛУЖБИ РОЗСЛІДУВАНЬ УКРАЇНИ

 

Стаття 5. Система Національної служби розслідувань України

 Національна служба розслідувань України є єдиною централізованою системою органів досудового слідства з вертикальним підпорядкуванням Голові Національної служби розслідувань України.

Систему органів Національної служби розслідувань України складають: Національна служба розслідувань України (центральний апарат); регіональні органи Національної служби розслідувань України.

Загальну структуру Національної служби розслідувань України (центрального апарату), чисельність працівників Національної служби розслідувань України, Положення про Національну службу розслідувань України (центральний апарат) затверджує Президент України за поданням Голови Національної служби розслідувань України.

Національна служба розслідувань України, її регіональні органи є юридичними особами, мають печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, рахунки в установах банків, у тому числі в іноземній валюті.

 Стаття 6. Регіональні органи Національної служби розслідувань України

 Регіональні органи Національної служби розслідувань України утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та інших населених пунктах України Головою Національної служби розслідувань України.

Регіональні органи Національної служби розслідувань України перебувають у прямому підпорядкуванні Національної служби розслідувань України.

Розташування і територіальна компетенція цих органів можуть не збігатися з адміністративно-територіальним поділом України.

Положення про регіональні органи Національної служби розслідувань України затверджуються Головою Національної служби розслідувань України.

 Стаття 7. Голова Національної служби розслідувань України

 Голову Національної служби розслідувань України призначає на посаду та звільняє з посади Президент України за поданням Прем'єр-міністра України.

Заступників Голови Національної служби розслідувань України призначає на посаду і звільняє з неї Голова Національної служби розслідувань України.

У разі відсутності Голови Національної служби розслідувань України його обов'язки виконує один із заступників.

Керівників підрозділів Національної служби розслідувань України, її регіональних органів та слідчих призначає на посаду та звільняє з посади Голова Національної служби розслідувань України.

Голова Національної служби розслідувань України:

організовує роботу Національної служби розслідувань України, координує та контролює діяльність його структурних підрозділів і регіональних органів;

затверджує штатний розпис Національної служби розслідувань України та її регіональних органів;

у межах повноважень видає накази і розпорядження, обов'язкові для виконання слідчими та іншими працівниками Національної служби розслідувань України;

вирішує питання щодо заохочення чи накладення дисциплінарних стягнень на слідчих та інших працівників Національної служби розслідувань України;

вносить у встановленому порядку пропозиції щодо вдосконалення законодавства;

за результатами діяльності за рік інформує Верховну Раду України з питань дотримання чинного законодавства, забезпечення прав і свобод людини і громадянина, а також з інших питань;

подає Президентові України та Прем'єр-міністрові України щорічні звіти про діяльність Національної служби розслідувань України;

представляє Національну службу розслідувань України у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, політичними партіями та громадськими організаціями, правоохоронними органами іноземних держав;

присвоює в межах повноважень класні чини слідчим і керівному складу Національної служби розслідувань України та її регіональних органів;

здійснює інші повноваження, передбачені законами України.

 Стаття 8. Колегія Національної служби розслідувань України

 У Національній службі розслідувань України для опрацювання шляхів виконання покладених на службу завдань утворюється колегія, яка є дорадчим органом і приймає рішення з основних напрямів і проблем службової діяльності.

Рішення колегії приймаються більшістю голосів і оголошуються наказами Голови Національної служби розслідувань України.

Положення про колегію, її чисельний та персональний склад затверджує Президент України за поданням Голови Національної служби розслідувань України.

 Стаття 9. Кадри Національної служби розслідувань України

 Кадровий склад слідчих Національної служби розслідувань України та її керівний склад комплектуються працівниками, які мають вищу юридичну освіту, необхідні професійні, ділові та моральні якості.

Статус та порядок проходження служби слідчими Національної служби розслідувань України визначаються Законом України „Про статус слідчих” та іншими законами України.

Інші працівники зараховуються до Національної служби розслідувань України відповідно до чинного законодавства України.

Особи, які не мають досвіду слідчої роботи, перед призначенням на посаду слідчого зараховуються на посаду помічника слідчого та проходять в органах Національної служби розслідувань України однорічне стажування, порядок якого визначає Голова Національної служби розслідувань України.

Слідчим та керівному складу Національної служби розслідувань України присвоюються класні чини залежно від займаних посад і стажу роботи. Порядок присвоєння і позбавлення класних чинів визначається Положенням про класні чини Національної служби розслідувань України, що затверджується Головою Національної служби розслідувань України.

Слідчі, керівний склад та інші працівники Національної служби розслідувань України не мають права здійснювати підприємницьку діяльність безпосередньо чи через посередників або третіх осіб, бути повіреними третіх осіб у справах державного органу, в якому вони працюють, а також виконувати роботу на умовах сумісництва (крім наукової, викладацької та творчої діяльності).

Забороняється використання Національної служби розслідувань України в партійних, групових чи особистих інтересах, а також діяльність у Національній службі розслідувань України організаційних структур партій, рухів та інших об'єднань громадян, які мають політичну спрямованість.

Слідчі та керівний склад Національної служби розслідувань України мають службові посвідчення та єдину форму одягу, зразки яких затверджує Голова Національної служби розслідувань України.

 

Розділ ІІІ. ПОВНОВАЖЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СЛУЖБИ

 РОЗСЛІДУВАНЬ УКРАЇНИ

 

Стаття 10. Обов'язки Національної служби розслідувань України

 Національна служба розслідувань України зобов'язана:

здійснювати розгляд та перевірку заяв і повідомлень або іншої інформації про злочини в порядку, визначеному законом;

проводити повне, всебічне та об'єктивне розслідування кримінальних справ про злочини, віднесені законом до її підслідності;

виявляти причини і умови, які сприяють учиненню злочинів та інших протиправних діянь, що становлять підвищену суспільну небезпеку, і вживати заходів до їх усунення;

уживати заходів з метою забезпечення особистої безпеки працівників Національної служби розслідувань України та членів їх сімей, учасників кримінального судочинства в кримінальних справах, що розслідуються Національною службою розслідувань України;

взаємодіяти з іншими правоохоронними органами України під час провадження досудового слідства.

 

Стаття 11. Права Національної служби розслідувань України 

Національна служба розслідувань України має право:

давати в установленому порядку доручення та вказівки органам дізнання на проведення відповідних розшукових заходів і слідчих дій, вимагати від цих органів допомоги і сприяння у виконанні Національною службою розслідувань України таких дій, керувати підпорядкованими їй для розслідування кримінальних справ слідчими і співробітниками органів дізнання, забезпечувати та контролювати виконання ними доручених завдань;

залучати в установленому порядку кваліфікованих спеціалістів підприємств, установ і організацій, контролюючих органів до проведення перевірок (ревізій) та експертиз;

у встановленому порядку одержувати інформацію з питань, що належать до її компетенції, з автоматизованих інформаційних і довідкових систем та банків даних, які створюються в органах державної влади та місцевого самоврядування, а також установ, організацій і підприємств незалежно від форм власності;

надсилати центральним і місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування, установам, організаціям і підприємствам незалежно від їх форм власності обов’язкові для розгляду подання щодо усунення причин і умов, які сприяють учиненню злочинів;

створювати для забезпечення потреб досудового слідства інформаційно-довідкові системи.

Повноваження слідчих Національної служби розслідувань України, необхідні для здійснення досудового слідства, визначаються Кримінально-процесуальним кодексом України.

Слідчі та керівний склад Національної служби розслідувань України мають право зберігати, носити, використовувати і застосовувати вогнепальну зброю, спеціальні засоби та засоби фізичного впливу на підставах і в порядку, визначеному законом.

  

Розділ IV. СОЦІАЛЬНИЙ І ПРАВОВИЙ ЗАХИСТ ПРАЦІВНИКІВ

 НАЦІОНАЛЬНОЇ СЛУЖБИ РОЗСЛІДУВАНЬ УКРАЇНИ

 Стаття 12. Соціальний і правовий захист працівників Національної служби розслідувань України 

Держава забезпечує соціальний і правовий захист слідчих Національної служби розслідувань України відповідно до Закону України „Про статус слідчих” та інших законів України.

Утручання в будь-якій формі в діяльність слідчих Національної служби розслідувань України, а також вплив з метою перешкодити виконанню ними службових обов'язків чи прийняття неправомірних рішень не допускається.

Соціальний і правовий захист інших працівників Національної служби розслідувань України забезпечується відповідно до законів України. 

Стаття 13. Відповідальність працівників Національної служби розслідувань України 

За порушення законів України і неналежне виконання службових обов'язків слідчі та інші працівники Національної служби розслідувань України підлягають притягненню до встановленої законодавством відповідальності. Накладати дисциплінарні стягнення на слідчого може лише та особа, яка наділена правом призначати слідчого на посаду.

Незаконні дії слідчих Національної служби розслідувань України можуть бути оскаржені в порядку, установленому законами України.

  

Розділ V. ФІНАНСОВЕ ТА МАТЕРІАЛЬНО-ТЕХНІЧНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ

 НАЦІОНАЛЬНОЇ СЛУЖБИ РОЗСЛІДУВАНЬ УКРАЇНИ

 

Стаття 14. Фінансування діяльності Національної служби розслідувань  України

 Фінансування діяльності Національної служби розслідувань України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

 Стаття 15. Матеріально-технічне забезпечення Національної служби  розслідувань України

 Матеріально-технічне забезпечення Національної служби розслідувань України здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

  

Розділ VI. КОНТРОЛЬ І НАГЛЯД ЗА ДІЯЛЬНІСТЮ НАЦІОНАЛЬНОЇ

 СЛУЖБИ РОЗСЛІДУВАНЬ УКРАЇНИ

 Стаття 16. Контроль за діяльністю Національної служби розслідувань  України

 Контроль за процесуальною діяльністю слідчих Національної служби розслідувань України, додержанням ними законодавства України здійснює Голова Національної служби розслідувань України, керівники регіональних органів та їх структурних підрозділів.

Національна служба розслідувань України за результатами діяльності за рік інформує Верховну Раду України з питань забезпечення прав і свобод людини і громадянина при провадженні досудового слідства.

Національна служба розслідувань України щорічно подає Президентові України та Прем'єр-міністрові України звіти про свою діяльність.

 Стаття 17. Нагляд за додержанням законів у діяльності  Національної служби розслідувань України

 Нагляд за додержанням і застосуванням законів у діяльності Національної служби розслідувань України здійснює Генеральний прокурор України та уповноважені ним прокурори. 

Розділ VII. ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ

 1. Закон України "Про Національну службу розслідувань України" набирає чинності з дня його опублікування.

2.   При створенні Національна служба розслідувань України та її регіональні органи комплектуються за рахунок слідчих кадрів Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України, управлінь і відділів прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, слідчих військових, міських, районних та інших прирівняних до них прокуратур з передачею до Національної служби розслідувань України штатної чисельності, матеріально-технічної бази та фінансування органів досудового слідства, що ліквідуються в прокуратурі.

3.  До прийняття відповідних законодавчих актів з питань правового та соціального захисту слідчих:

слідчим Національної служби розслідувань України, які призначені з посад органів прокуратури, зберігаються в повному обсязі раніше встановлені Законом України „Про прокуратуру” грошове, соціально-побутове, матеріальне, пенсійне та інші види забезпечення;

для осіб, які не мають стажу слідчої роботи і призначаються на посади слідчих Національної служби розслідувань України, установлюється грошове, соціально-побутове, матеріальне, пенсійне та інші види забезпечення, передбачені Законом України „Про прокуратуру.

4. До приведення законодавства у відповідність до Закону України „Про Національну службу розслідувань України” законодавчі та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

5. Кабінету Міністрів України у двомісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:

підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим Законом;

привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;

забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом;

забезпечити прийняття актів, необхідних для реалізації цього Закону.

 

 

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

до проекту Закону України „Про Національну службу розслідувань України”

 

1. Обґрунтування необхідності прийняття нормативного акту.

Статтею 9 Перехідних положень Конституції України передбачено, що прокуратура продовжує виконувати відповідно до чинних законів функцію попереднього слідства - до сформування системи досудового слідства і введення в дію законів, що регулюють її функціонування.

         Згідно з підпунктом “vi” пункту 11 Висновку Парламентської Асамблеї Ради Європи № 190 (1995) щодо заявки України на вступ до Ради Європи, Україна взяла на себе зобов’язання змінити роль та функції прокуратури шляхом перетворення цього інституту в орган, який відповідатиме стандартам Ради Європи.

         Вищезазначене викликало необхідність розробки Закону „Про Національну службу розслідувань України”.

2. Цілі і завдання прийняття нормативного акту.

Метою розробки проекту Закону України “Про Національну службу розслідувань України” є необхідність утворення замість слідчих підрозділів в органах прокуратури, які ліквідовуються відповідно до Конституції України, органу на який покладатимуться функції досудового слідства у кримінальних справах, які на даний час розслідуються слідчими прокуратури.

 

  3. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання.

Основними нормативно-правовими актами у даній сфері правового регулювання є Конституція України, Закон України “Про прокуратуру”, Кримінально-процесуальний кодекс України, інші акти законодавства.

Одночасно з проектом Закону України „Про Національну службу розслідувань України” пропонується прийняти Закон, яким би привести інші закони України у відповідність із цим Законом. Зазначений законопроект подається одночасно.

4. Загальна характеристика і основні положення проекту

В основу проекту закону покладено концептуальні положення Основного Закону, що визначають правове підґрунтя для функціонування органів досудового слідства за умов перебігу дії Перехідних положень Конституції України.

У розділі І (Загальні положення) визначено статус Національної служби розслідувань України, як правоохоронного органу у системі центральних органів виконавчої влади зі спеціальним статусом, на який покладається проведення досудового слідства у справах про злочини, пов'язані з корупцією та організованою злочинністю, тяжкі, особливо тяжкі та інші злочини, підслідність яких визначена законами України. Визначено завдання Національної служби розслідувань України, основні принципи її діяльності.

У розділі II визначено загальну структуру та організацію діяльності Національної служби розслідувань України. Окремо у статті 7 визначено порядок призначення на посаду і звільнення з посади Голови Національної служби розслідувань України та його обов'язки.

Статтею 9 визначено порядок комплектування кадрами Національної служби розслідувань України. Статус та порядок проходження служби слідчими Національної служби розслідувань України визначатимуться Законом України „Про статус слідчих” (прийнятим Верховною Радою України 04.10.2005) та іншими законами України.

Розділом ІІІ визначено повноваження Національної служби розслідувань України. Розділом IV визначено соціальний і правовий захист працівників Національної служби розслідувань України, відповідальність її працівників. Окремо у розділі V визначено порядок фінансування діяльності Національної служби розслідувань та її матеріально-технічне забезпечення.

У розділі VI визначається порядок контролю за діяльністю Національної служби розслідувань та нагляду за додержанням законів у її діяльності.

Прикінцевими положеннями Закону передбачено, що при створенні Національна служба розслідувань України та її регіональні органи комплектуються за рахунок слідчих кадрів Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України, управлінь і відділів прокуратур Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, слідчих військових, міських, районних та інших прирівняних до них прокуратур з передачею до Національної служби розслідувань України штатної чисельності, матеріально-технічної бази та фінансування органів досудового слідства, що ліквідуються в прокуратурі.

5. Фінансово-економічні обґрунтування

Прийняття Закону України „Про Національну службу розслідувань України” не потребує додаткових фінансових витрат з Державного бюджету України та не призведе до зростання загальних видатків у Державному бюджеті України, пе­редбачених на фінансування правоохоронної діяльності.

У той же час, відповідно до бюджетного законодавства одночасно з утворенням нових органів виконавчої влади на базі існуючих, перепідпорядкуванням або передачею функцій від одного розпорядника бюджетних коштів до іншого мають бути передані і відповідні бюджетні призначення. У зв’язку з цим пропонується врахувати ці питання при доопрацюванні проекту Закону України „Про Державний бюджет України на 2006 рік”, унесений до Верховної Ради України Кабінетом Міністрів України.

 

6. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття закону

Прийняття цього Закону забезпечить приведення організації і порядку діяльності органів прокуратури у відповідність до її конституційних функцій і повноважень, визначених останніми змінами у процесуальному законодавстві, сприятиме створенню необхідних правових передумов для вдосконалення діяльності із захисту прав і свобод громадян, інтересів держави, зміцненню законності та правопорядку, прискорить процес приведення законодавства про прокуратуру до загальновизнаних європейських стандартів.

Утворення Національної служби розслідувань надасть змогу забезпечити функцію досудового слідства у кримінальних справах, які на даний час розслідуються слідчими прокуратури.

 


Департамент зв’язків з громадськістю МВС України